Milka

Výroba čokolády

Úroda a sušenie

Kakao, ktoré používame na výrobu našej čokolády Milka, pochádza z plodov kakaovníka. Kakaovníky rastú v rovníkovej oblasti v tropickom pásme. Najdôležitejšie regióny pestovania, z ktorých kakao získavame , sú štáty Republika Pobrežia Slonoviny a Ghana a tiež India, Indonézia, Brazília a Dominikánska republika.

Kakao z 80 percent pestujú maloroľníci, po celom svete ide o približne päť až šesť miliónov. Pestovanie kakaa vyžaduje veľa pozornosti a trpezlivosti, pretože kakao je veľmi citlivá plodina. Prvé kakaové plody možno po prvý raz zbierať až po piatich rokoch a zbiera sa ručne. Plody sa zrážajú mačetou priamo z kmeňa alebo z vetiev. Obsah kakaových plodov, teda semená a dužinu, vysypú pestovatelia na banánové listy. Po nich sa zvrchu udiera. Semená a mäsitá dužina začnú potom kvasiť.

Tento proces sa nazýva „fermentácia“. Za tým nasleduje sušenie kakaových bôbov. Rozložené na obrovských rohožiach sa bôby sušia šesť až desať dní na horúcom tropickom slnku. Fermentácia a sušenie významne ovplyvňujú kvalitu kakaa a sú tak rozhodujúcimi pre jeho chuť.

Praženie

V pražiarni sa bôby pražia pri teplotách približne 140 až 150 °C vo veľkých rotujúcich bubnoch, podľa požadovaného stupňa opraženia po dobu desať až 35 minút.

Drvenie a lúpanie

V zariadení na mletie sa opražené bôby rozdrvia a odstránia sa zvyšky šupky.

Mletie

Tuk kakaových bôbov, teda kakaové maslo, je po drvení ešte pevne uzavretý v jednotlivých bunkách rastlinného tkaniva. Preto sa rozdrvené kakaové bôby rozomieľajú v mlynoch a valcovacích zariadeniach. Pri tomto procese vychádza kakaové maslo z buniek a z tvrdých zlomkov kakaových bôbov sa stáva viskózna tmavohnedá kakaová hmota.

Lisovanie

Na výrobu kakaového prášku sa tekutá kakaová hmota lisuje v lise pri 900 baroch. Číre zlatožlté kakaové maslo odteká v skupenstve podobnému slnečnicovému oleju a zostáva „kakaový výlisok“, z ktorého sa po zomletí stáva kakaový prášok.

Miešanie

Na výrobu čokolády sa horúca kakaová hmota naleje do miešacieho zariadenia a mieša podľa dobre strážených receptúr s cukrom, sušeným alpským mliekom a ďalšími prísadami. Tento proces trvá približne 30 minút.

Jemné valcovanie/mletie

Keďže hmota, ktorá vzniká pri miešaní, má ešte príliš veľké zrná, jemne sa melie vo valcovom drviči, až kým nezískame prášok s jemnosťou 25 tisícin milimetra.

Konšovanie

V tomto prášku možno stále ešte pozorovať určité arómy, preto sa prášok následne konšuje. Práškom sa naplnia veľké miešacie zariadenia, takzvané „konše“. Slovo pochádza z francúzskeho Conche, znamená mušľa, a odkazuje na mušľovitý tvar starších miešacích strojov. Počas 48 hodín miešania sa prášok znovu stáva tekutým a nežiaduce aromatické látky sa vyparujú. Pri konšovaní však nejde len o nežiaduce prchavé arómy, tento krok je dôležitý aj pre budúcu chuť čokolády.

Výroba tabuliek

Po konšovaní sa tekutá hmota dostáva potrubiami do zariadenia, v ktorom získava tvar tabuľky. Lievikmi kmitajúcimi vpred a vzad sa čokoláda nalieva do zahriatych foriem a vibráciami na vibračnom zariadení sa z nej odstraňujú vzduchové bublinky. Tabuľky sa ochladzujú a sťahujú, takže už pri obracaní formy ľahkým poklopaním vypadnú von.

Takto sa náplň dostáva do tabuliek čokolády Milka

Toto je trik, ktorý sa skrýva za chutnou náplňou: ako aj pri tabuľkách bez náplne, tekutá čokoláda sa naleje do zahriatych foriem, potom sa forma otočí tak, že časť čokolády vytečie a zostane tam len tá časť, ktorá sa zachytila na stenách formy. Forma sa otočí späť, ochladí sa a až v ďalšom kroku sa môže naplniť. Na záver sa vyleje spodná časť čokolády.

„Povedz to Milkou“

Naše pralinky „Povedz to Milkou“ sa vyrábajú rovnako ako plnená čokoláda. Aj tu sa čokoláda naleje do formy a časť sa otočením znovu vyleje. Do čokoládových formičiek, ktoré takto vzniknú, možno potom dávať najrozmanitejšie náplne, ako napríklad krémovú, marcipánovú alebo nugátovú. Potom sa pralinky vybavia ešte dnom z čokolády.

Veľkonočný zajac a Mikuláš

Čokoláda sa naleje do dvojitej formy, ktorá sa zatvorí. V špeciálnom zariadení sa forma otáča dovtedy, kým sa čokoláda rovnomerne nerozdelí na vonkajších stenách a nestuhne. . Po vychladnutí sa figúrka môžez formy vybrať a zabaliť.